środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na plotki z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastykowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenia plastykoweBędzin na ogrodzenie i bramę sztachetowa konstruuje się z głazów różnorodnego konturu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych kształtach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz